21 və 22 oktyabrda sərgiyə giriş pulsuzdur.
Sərgi haqqında ətraflı buradan oxuyun: https://www.trend.az/life/culture/3815065.html
Bu gün həm də Pentikostdur!
Pentikost bayramının əhəmiyyəti və qeyd olunması
Həftələr Bayramı və ya Şavuot kimi də tanınan Pentikost, bütün dünyada xristianlar tərəfindən qeyd olunan əhəmiyyətli bir dini ayindir. Bu, Həvarilərin və İsa Məsihin digər davamçılarının üzərinə Müqəddəs Ruhun enməsini xatırladır. Bu məqalə Pentikost bayramının tarixi və mənəvi əhəmiyyətini, onun mənşəyini və müxtəlif xristian təriqətləri tərəfindən qeyd olunma tərzini araşdırır.
Pentikost bayramının kökləri qədim yəhudi ənənələrinə gedib çıxır. Əvvəlcə bu, Pasxa bayramından yeddi həftə (və ya əlli gün) sonra keçirilən və ilk meyvələrin yığılmasını qeyd edən kənd təsərrüfatı bayramı idi. Lakin Əllinci gün bayramı Əhdi-Cədiddə təsvir olunan hadisələrdən sonra yeni məna kəsb etdi.
Həvarilərin İşləri Kitabındakı bibliyaya görə, yəhudilərin Əllinci gün bayramı zamanı, İsanın çarmıxa çəkilməsindən və dirilməsindən sonra, şagirdlər və digər imanlılar Yerusəlimdə bir araya toplandılar. Birdən küləyin əsməsinə bənzər bir səs yeri doldurdu və hər kəsin üzərinə odlu dillər gəldi. Onlar Müqəddəs Ruhla doldular və müxtəlif dillərdə danışmağa başladılar, bu da onlara o vaxt Yerusəlimdə olan müxtəlif millətlərdən olan insanlarla ünsiyyət qurmağa imkan verdi.
Pentikost bayramının əhəmiyyəti:
Bu hadisə şagirdlərə İsanın təlimlərini yaymaq və erkən Kilsəsi qurmaq üçün güc verdi. Möminlərin həyatında Müqəddəs Ruhun varlığını və rəhbərliyini simvollaşdırır.
Müqəddəs Ruhun enməsi: Əllinci gün bayramı ilk xristian icmasına Müqəddəs Ruhun qeyri-adi şəkildə tökülməsini qeyd edir. Bu hadisə şagirdlərə İsanın təlimlərini yaymaq və erkən Kilsəsi qurmaq üçün güc verdi. Möminlərin həyatında Müqəddəs Ruhun varlığını və rəhbərliyini simvollaşdırır.
Kilsənin Doğulması: Pentikost bayramı tez-tez “Kilsənin ad günü” adlandırılır. Müqəddəs Ruhun gəlişi İsanın davamçılarını birləşdirdi, canlı və müxtəlif mömin icmasını doğurdu. Bu, tarix boyu Xristian Kilsəsinin birliyini, müxtəlifliyini və missiyasını ifadə edir.
Peyğəmbərliyin yerinə yetirilməsi: Əllinci gün bayramı, Allahın Öz Ruhunu bütün insanların üzərinə tökəcəyini vəd etdiyi Əhdi-Ətiq kitabında Yoelin peyğəmbərliyinin yerinə yetirilməsi kimi görünür. Bu hadisə çoxdan gözlənilən Məsih dövrünün gəlişini və Allahla bəşəriyyət arasında yeni əhdin açılışını bildirir.
Müqəddəs Pentikost Bayramınız mübarək!