Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti, Birləşmiş Bibliya Cəmiyyətinin qeyri-kommersiya üzvüdür. Cəmiyyətin fəaliyyəti Bibliyanın tərcüməsinə, istehsalına, yayılmasına, maariflənmə səviyyəsinin yüksəldilməsinə, Ictimai tədbirlərin təşkili və iştirakı, xidmət və insan haqlarının qorunmasına yönəlib.
Bizim missiyamız
Təşkilat yarandığı gündən Azərbaycan xalqı arasında Müqəddəs Kitab təliminin inkişafı ilə fəal məşğul olmuşdur.
Bizim missiyamız Müqəddəs Kitabı və onun mənasını hər evə və hər ailəyə çatdırmaqdır! Bu missiyanın əsası Matta 24:14 ayəsindəki mesajdır: “Səmavi Padşahlığın bu Müjdəsi bütün millətlərə şəhadət olmaq üçün bütün dünyada vəz ediləcək. O zaman hər şeyin axırı gələcək”.
Əsas məqsədlər
Azərbaycan Bibliya Cəmiyyətinin əsas vəzifəsi ölkə əhalisinin əksəriyyətinin danışdığı dildə Bibliyadan istifadəni təmin etməkdir. Bu istiqamətdə biz Əhdi-Cədidin Azərbaycan dilinə tərcümə və nəşrini uğurla həyata keçirməklə mühüm uğurlar əldə etmişik.
Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti həmçinin İncil təliminin inkişafına yönəlmiş digər layihələrdə də iştirak edir. Məsələn, biz müntəzəm olaraq insanları Müqəddəs Kitab doktrinası ilə tanış etmək məqsədi ilə Müqəddəs Kitabı öyrənir, dua görüşləri və seminarlar keçiririk.
Bundan əlavə, təşkilat ölkədəki digər xristian qrupları ilə birlikdə konfessiyalararası ünsiyyətin və dini tolerantlığın inkişafı ilə də məşğuldur. Biz inanırıq ki, hər bir insan öz dinini sərbəst şəkildə etiqad etmək hüququna malikdir və biz xristian inancını bu ünsiyyət proseslərinə daxil etməyə çalışırıq.
Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti də ehtiyacı olanlara kömək etmək üçün proqramlarda fəal iştirak edir. Biz ərzaq paylanması, geyim ianə və tibbi yardım kimi təşəbbüslərlə ehtiyacı olanlara dəstək veririk. Bu təşəbbüslər Azərbaycanda insanların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, mərhəmət və xeyriyyəçiliyin xristian bəhrələrini nümayiş etdirməyə yönəlib.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan Bibliya Cəmiyyəti Azərbaycanda mənəvi və ənənəvi dəyərlərin təbliğinə mühüm töhfə verən mühüm təşkilatdır.
Komandamız icmalarda dini tolerantlığı təbliğ edir. Biz insanları Müjdənin (İsa Məsihin İncilinin) əsası olan Bibliya dəyərlərini, müqəddəslik, salehlik, xristian və vətəndaşlıq borcunu qəbul etməyə ruhlandırırıq.